Yalova İMES Makine İhtisas OSB

Yalova İMES Makine İhtisas OSB                                                                                                                 20/06/2017

Yalova İMES Makine İhtisas OSB 7 Haziran 2017 tarihinde, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından tescil ve ilan edilerek, 331 sicil numarası ile resmen kurulmuştur. Kurulma çalışmalarına iki yıl önce başlanan, OSB’ mizin kurucu teşekkülü olan, Yalova- İMES Sanayici ve İşadamları Derneği bünyesinde, 150 adet Sanayici İşadamı bulunmaktadır. Bu Sanayicilerimiz, bölgemizin toplam sanayi alanı olan 3.000.000 m2’ nin 1.200.000 m2’ sini doldurmuşlardır.

Bu sanayicilerimiz genelde, kuruluş protokolünde ve ÇED raporumuzda belirtilmiş olan Makine İmalatı, Otomotiv ve Beyaz Eşya Yan Sanayi, Elektrik ve Elektronik Eşya gibi yüksek katma değere haiz ürünler üreteceklerdir. Bakanlığımızdan Kamu Yararı Kararı alındıktan sonra, toplam brüt alanı 5.000.000 m2 olan OSB’ mizdeki parsellerin rızaen ve/ veya kamulaştırma yoluyla satın alma işlemlerine başlanacaktır. Bu arada henüz sahiplenilmemiş olan 1.800.000 m2 sanayi parselinin de, bölgemizde uygun nitelikte üretim yapacak olan sanayicilere on yıl vadeli olarak satılması planlanmaktadır. Yalova- İMES OSB’ mizin mevcut Yönetim Kurulu, Kocaeli ili Dilovası ilçesinde meydana getirmiş olduğu ve halen 146 adet fabrikanın üretimde bulunduğu,78 fabrikanın inşaa halinde olduğu Dilovası İMES OSB’ deki tecrübelerini Yalova- İMES OSB’ ye aktararak, çevreye ve yeşile önem veren, sanayicinin ara eleman ihtiyacını karşılayacak eğitim tesislerine sahip, yeni nesil bir OSB kurma hedefindedir.

İlk fabrika inşaatlarına 2021 yılında başlanılması için gerekli yol haritası hazırlanmıştır.

Yalova bölge itibariyle, özellikle de Osman Gazi Köprüsü’nün işletmeye açılmasından sonra, Marmara bölgesinin merkezi durumuna gelmiştir. Yalova- İMES OSB limanlara 13 km, Osman Gazi Köprüsüne 16 km, Bursa merkeze 47 km, İstanbul Çamlıca gişelerine 67 km mesafede ve Sabiha Gökçen Havaalanına 49 km mesafede olmasıyla Sanayicilerin en çok ihtiyaç duyduğu ulaşım ağının tam ortasında bulunmaktadır. Muhtelif büyüklükte 264 adet parselden meydana gelen Yalova- İMES Organize Sanayi Bölgesindeki yatırımların ülkemiz ekonomisine önemli ölçüde katkı sağlayacağı düşüncesiyle yola çıkmış bulunuyoruz.  Organize Sanayi Bölgemizin Yalova İline hayırlı olmasını temenni ederken, henüz bölgede yer almamış yatırımcıları da, bölgemizden yer almaya davet ediyoruz.

                                                                                                                         Yalova İmes Makine İhtisas OSB

                                                                                           Yönetim Kurulu Başkanı

                                                                                                            Süheyl ERBOZ