Kemal AKAR

Kemal AKAR, 1954 yılında İstanbul’da doğan Kemal Akar. Aslen Kastamonu, İneboluludur. İş hayatına atıldığı 1977 yılından beri sanayicilikle uğraşan Akar halen; Kalite – Akar Çelik A.Ş. ve Fabrik Yapı İnşaat Akaryakıt Sanayi Ticaret AŞ.’nin Yönetim Kurulu Başkanlıklarını yürütmektedir.

Kemal AKAR

Kemal AKAR

Sanayiciliği

İş ve ekonomi dünyası ile yakından ilgilenen Kemal Akar. İMES Sanayi Sitesi Yönetim Kumlu Başkanlığı, İstanbul Sanayi Odası Meclis Üyeliği, İstanbul Dünya Ticaret Merkezi Yönetim Kurulu Üyeliği, İstanbul Anadolu Yakası OSB Danışma Kurulu Üyeliği ve TOBB Delegeliği görevleriyle ülkemiz sanayisine hizmet etmektedir.

Balıkesir’de kurulacak olan sanayi bölgesi için, içerisinde Türkiye’nin önde gelen firmalarının yer aldığı Marmara Ana Metal ve Makine Sanayicileri Derneğinin kurucu başkanlığı görevini yürütmektedir.

Başta sanayi ve ekonomi olmak üzere birçok alanda, çeşitli dergi ve gazetelerde çok sayıda makalesi, köşe yazısı ve röportajı yayınlamıştır.

Siyasi Hayatı

2002 yılından itibaren AK Parti İstanbul il Yönetimi Kurulu’nda görev alan Kemal Akar, 2003 yılı Haziran ayında gerçekleştirilen olağan genel kurul ile Mali ve idari işlerden Sorumlu il Başkan Yardımcılığı görevini üstlenmiştir.

2006 yılında Halkla ilişkilerden Sorumlu il Başkan Yardımcılığı görevini üstlenen Akar,

2011 yılından itibaren Ekonomi işlerinden Sorumlu il Başkan Yardımcılığı görevini ifa etmiştir.

27 Mayıs 2012 tarihinde gerçekleştirilen Ak Parti İstanbul il Kongresi’nde Parti İçi Demokrasi ve Hakem Heyeti Başkanlığına seçilen Kemal Akar, bu görevini 8 Şubat 2015 Tarihindeki 5. Olağan İstanbul il Kongresine kadar sürdürmüştür.

STK ve Dernek Çalışmaları

Sosyal sorumluluk bilinci ile Kemal Akar, Akşemsettin Vakfı Mütevelli Heyeti Üyeliği, Darülaceze Vakfı Mütevelli Heyeti Üyeliği, Kastamonu Holding Kurucu Ortaklığı ve uzun yıllar Yönetim Kurulu Üyeliği, uzun yıllar KASDER Başkan Yardımcılığı, Kastamonu Çalışma Gurubu Kurucu Üyeliği, MÜSİAD Üyeliği ve Kandilli Kulübü Üyeliği ile her zaman sosyal faaliyetlerin içerisinde yer almıştır.

Kemal Akar halen. Darülaceze Vakfı Başkan Yardımcılığı, Kastamonu Kalkınma Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği, İstanbul Dostları Kurucu Başkanlığı ve Kadıköy Polis Hizmetleri Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini sürdürmektedir.

Kızılay Faaliyetleri

14 Nisan 2013 tarihinde gerçekleştirilen Kızılay Olağan Genel Kurulunda Kızılay Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyeliğine seçilen Akar, 4 Nisan 2016 Yılına kadar Kızılay Genel Başkan Yardımcılığı görevinde bulunmuştur. 

Ülkemiz Sporuna Katkıları

Spor dünyası ile yakinen ilgilenen Akar, uzun yıllar Boks Federasyonu As Başkanlığı görevi ifa etmiştir. Halen de Fenerbahçe Spor Kulübü Kongre Üyeliği ve Üsküdar Belediyesi Spor Kulübü As Başkanlığı görevlerini sürdürmekledir.

2008 yılından bugüne Türkiye Basketbol Federasyonu Yönetim Kumlu Üyeliği görevini sürdürmektedir.

Akar, Ülkemiz sanayicisine daha geniş üretim alanları oluşturmak adına kurulan Yalova İMES Organize Sanayi Bölgesi’nin Kurucu Başkan Yardımcılığı görevini üstlenmiştir.

Akar, evli ve 2 çocuk babasıdır.